Søren Houmøller fra 1st Mile i Radioavisen og på forsiden af Ingeniøren: Finanskrisen kan blive en fordel for danske virksomheder
Finanskrisen raser over hele verden og effekterne kan være svære at overskue, også for den danske energi- og miljøsektor.
Vi vurderer, at Danmark relativt set kan komme styrket gennem finanskrisen fordi vores offenligt-private samarbejde gennem bl.a. offentlige støtteprogrammer gør os mere robuste over for udsving i økonomien. Derfor er det sandsynligt, at vi ikke vil opleve en diskontinuitet, som kan ramme andre lande.
På forsiden af Ingeniøren lød det:
Flere politikere i ind- og udland har ellers allerede udpeget finanskrisen som en forhindring for en stærk aftale ved næste års klimatopmøde i København. Men for dansk miljø- og energiteknologi kan krisen styrke markedspositionen, påpeger Søren Houmøller, civilingeniør og direktør i konsulentfirmaet 1st Mile, der blandt andet har specialiseret sig i opstartsrådgivning af cleantech-virksomheder.
»Der er så mange offentlige midler og interesser i dansk cleantech-forskning, at vi er sikret et kontinuerligt forløb flere år frem i tiden. I andre lande er branchen langt mere afhængig af hele tiden at få ny venturekapital, hvilket krisen bremser for.«
Med login kan den fulde artikel læses hos Ingeniøren her.
Radioavisens indslag han høres her indtil 24. oktober 2008 - det starter 13:10 minutter inde i klippet.
fredag, oktober 17, 2008